Dzień przed Wigilią, 23 grudnia na Rynku Głównym w Grudziądzu miało miejsce wspaniałe wydarzenie, a było to przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Wszyscy mieszkańcy miasta mogli odebrać Światło, które rozświetlało ich świąteczne stoły.
Impreza rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem Światła na Rynek, które przez tydzień oczekiwało w Bazylice pw. św. Mikołaja. Mogliśmy również dowiedzieć się trochę o historii Światła oraz tradycjach. Pod grudziądzką choinką prezentowały się zuchy z 2 GGZ „Wiercipięty” oraz zespół PÓŁnaPÓŁ w składzie: Agata Misiak, Agata Gajewska, Szymon Gajewski i Krzysztof Janikowski. Mieszkańcy razem z wykonawcami bawili się i śpiewali kolędy, a także piosenki świąteczne. W trakcie całej imprezy wszyscy chętni mogli zabrać Światło, przy którym warty honorowe pełnili wyznaczeni harcerze i harcerki.
Każdy kto chciał, mógł skosztować także pysznych pierników oraz wypić gorącą herbatę. Cała impreza zakończyła się wspólnym zdjęciem z zimnymi ogniami oraz Mszą Świętą w Bazylice
Organizatorami grudziądzkiego przekazania Światła były: 2 GGZ Wiercipięty, 2 GADH Gryf oraz PGDH Szarża.
Podziękowania należą się także druhowi Jerzemu Strużynie z firmy „JEST” za nagłośnienie i obsługę techniczną, jak również przedstawicielom 56 GDH Anduril za pomoc przy rozkładaniu sprzętu.
Była to także ważna chwila dla Hufca, ponieważ druh Piotr Jezierski złożył Zobowiązanie Instruktorskie w siedzibie „Szarży”, przez co został nowym instruktorem. Gratulujemy i życzymy samych sukcesów na nowej, instruktorskiej ścieżce.
Aby zobaczyć zdjęcia, kliknij na poniższe zdjęcie:
Historia BŚP
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.
Hasło 2016
(Mt 5, 9)
Świat spowity jest konfliktami i wojnami. My, ludzie bardzo potrzebujemy pokoju wokół siebie, a przede wszystkim w sobie. Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, który jest darem. Dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”.
Pokój trzeba szerzyć – wnosić i wprowadzać w codzienne życie, powinien dotyczyć naszego działania! Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają.
My, harcerze nie możemy reprezentować postawy pasywnej. Zatem tworzenie pokoju wymaga od nas, harcerzy i wszystkich ludzi, wielkiego wysiłku, wyrzeczeń, poświęcenia, opanowania nerwów, a czasem nawet własnych ambicji i emocji, oznacza często rezygnację z własnego, „ja”.
Tworzenie pokoju to sztuka dobrze pojętego kompromisu, to sztuka wyrozumiałości, cierpliwości i poświęcenia. Dla nas, to szukanie dobra w drugim człowieku. Przekazując płomień z Betlejem chcemy pokazać, że taka postawa jest możliwa, trzeba mieć tylko dobrą wolę, służyć bliźniemu bez względu na to, kim i jaki on jest!Tworzenie pokoju to szukanie dobra w drugim człowieku.
Wnioski wynikające z hasła?
- Nie czekaj na pokój, lecz wnoś go ze sobą wszędzie, gdzie przebywasz: do twojej rodziny, małżeństwa, miejsca pracy, Kościoła, drużyny, hufca i chorągwi.
- Po prostu kochaj ludzi – nawet jeśli mają trudny charakter i – o ile to tylko możliwe – staraj się żyć w pokoju ze wszystkimi ludźmi.
- Troszcz się o pokój wewnątrz Twojego serca. Jeśli pokłóciłeś się z kimś, gniewasz się na kogoś, nie podajesz mu ręki lub omijasz na ulicy – przyznaj się, że nie jest ci z tym dobrze, masz wyrzuty sumienia, cierpisz. Zdobądź się na odwagę i poświęcenie: pójdź do tej osoby, przeproś, proś o wybaczenie, pojednaj się.
- Nie bądź powodem kłótni, zwad, nieporozumień. Bądź rzecznikiem pojednania i dobrze pojętej tolerancji, bo tam gdzie pokój, zgoda i miłość – tam mieszka Bóg!