Aż 3 jednostki z naszego hufca włączyły się w Pilotażowy Program Nowych Instrumentów Metodycznych, a są to: 23 Grudziądzka Drużyna Harcerska „Viridi”, 14 Drużyna Harcerska „Astrum” oraz 52 Drużyna Starszoharcerska „Remus”.
Co to jest Pilotażowy Program Nowych Instrumentów Metodycznych i o co w nim chodzi?
Jest to program, który ma na celu wprowadzenie nowych instrumentów metodycznych w jednostkach, które wcześniej zgłosiły się do pilotażu. Pozwoli to na sprawdzenie, jak w praktyce będzie wyglądać praca z nimi, co należałoby poprawić, aby we wrześniu 2021 roku wszystkie jednostki harcerskie mogły zacząć pracę z nowymi instrumentami metodycznymi.
Jak to się stało, że nasze drużyny biorą udział w pilotażu?
„Jak to się stało? O nowym SIM dowiedziałam się na Zlocie Kadry ZHP, pomysł mnie urzekł, najpierw zgłosiłam siebie i drużynę do uczestnictwa w pilotażu, potem poczytałam, że szukają metodyków, spełniałam wymagania więc postanowiłam zaangażować się trochę bardziej, zwłaszcza, że wiedziałam, że chcę też trochę bardziej zaangażować się w życie hufca. Póki co jestem po 3 weekendach szkolenia w ramach HARP w Warszawie, obserwuję na bieżąco zmiany jakie zaszły od prawie gotowego zestawu w wakacje, do tego, co ruszyło w połowie stycznia i cieszę się, że mogę wziąć w tym udział.”
/phm. Agnieszka Herduś – Rodzik – drużynowa 23 Grudziądzkiej Drużyny Harcerskiej „Viridi”
„Przygoda 14 DH „Astrum” z programem pilotażu zaczęła się od mojego udziału w kursie drużynowych harcerskich organizowanym przez Macierzystą Akademię Kształcenia, tam po raz pierwszy zobaczyłam jak nowe instrumenty mają działać i dostrzegam w tym szansę zmiany na lepsze. Moja drużyna działa dopiero odroku, więc nie zdążyłam wprowadzić zdobywania stopni „po staremu”, nie wiedziałam od czego zacząć żeby było dobrze, bo jako przyboczna w innej drużynie harcerskiej widziałam, że tam zdobywanie stopni nie działało, było nieskuteczne. Po kursie jednak nie planowałam udziału drużyny w pilotażu. Zmieniło się to za sprawą druhny Agnieszki, która przekonała mnie do zgłoszenia się na jednym z wrześniowych spotkań kadry hufca.”
/dh. Patrycja Kikulska – drużynowa 14 Drużyny Harcerskiej „Astrum”
„Głównym argumentem przemawiającym za przystąpieniem do programu był smutny fakt, że instrumenty u nas w drużynie leżą i kwiczą, od długiego czasu. Po części jest to wina kadry, na pewno, ale uważam też, że obecne rozwiązania nie sprawdzają się w rzeczywistości. Chcieliśmy coś zmienić w tej kwestii, nadzieją był pilotaż.”
/pwd. Bartosz Mróz – Drużynowy 52 Drużyny Starszoharcerskiej „Remus”
Co trzeba zrobić w związku z przystąpieniem do pilotażu i jak to wychodzi?
W związku z przystąpieniem do pilotażu drużynowi pracują ze swoimi drużynami zgodnie z regulaminem oraz załącznikami, a następnie będą musieli zdać raport ze swojej pracy. Pilotaż wystartował w połowie stycznia, drużyny dopiero zaczynają pracę, a o efektach będziemy mogli z pewnością usłyszeć już niedługo.
Czy Nowe Instrumenty Metodyczne są zmianą na lepsze?
Są wielkie nadzieję, że tak, jednak po tak krótkim czasie nie można jeszcze wyciągnąć adekwatnych wniosków. Zmiany mają dostosować instrumenty metodyczne do współczesnego świata, poprawić wymagania przestarzałych sprawności, odpowiedzieć też na trudności z wykorzystaniem instrumentów zespołowych.
Gdzie szukać informacji?