Wędrownicza watra jest wyjątkowym symbolem dla wielu harcerzy, doskonale wiedzą o tym ci, którzy ubiegają się o swój własny naramiennik wędrowniczy. Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu autorstwa druha Jakuba Zielińskiego, w którym przybliża on znaczenie tej, na pierwszy rzut oka niepozornej ilustracji.
Zwykłe zdjęcie czymś więcej
Dla jednych zwykła grafika przedstawiająca ognisko, a dla nas, wędrowników ilustracja zawierająca wielkie znaczenie oraz kojarząca się z niezliczoną ilością wspomnień.
Watra wędrownicza jest symbolem znajdującym się na naramienniku wędrowniczym. Dla niektórych będzie ona źródłem motywacji do zwalczenia swoich niedoskonałości i pomocą w realizacji wymagań na upragniony naramiennik. Dla innych jej znacznie jest doskonale znane i inspiruje ich do działania oraz przemyśleń. Nic w omawianym symbolu nie jest przypadkowe, a każdy element ma swoje głębsze znaczenie.
Pierwszy najmniejszy płomień symbolizuje siłę ciała, która jest czymś więcej niż tylko uprawianiem sportu. To budowanie dobrych nawyków, które poprawiają jakość życia. Można by powiedzieć, że siła ciała określa naszą wytrzymałość fizyczną, a to oznacza zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami stawianymi przez codzienne życie.
Drugi średni płomień symbolizuje siłę rozumu, klucz do rozwoju. Bez niej nie bylibyśmy w stanie rozwinąć swoich pasji i zainteresowań. Określa ona nasze horyzonty, otwierając drzwi do nowych możliwości. Rozum to nie tylko wiedza, to także zdolność do logicznego myślenia, analizy i podejmowania decyzji. Powinniśmy kształtować nowe umiejętności, np. podczas wyboru pracy zastanawiać się, co jest dla nas najkorzystniejsze, a na co uważać.
Trzeci płomień odnosi się do siły ducha i nie bez powodu jest ukazany jako największy płomień. Powinniśmy szukać sensu naszego istnienia, bo być może nigdy nie odpowiemy na pytania: „Czy Bóg istnieje?”, czy „Po co zostaliśmy stworzeni?”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy próbowali znaleźć na nie własne odpowiedzi.
Pierwsze polano oznacza służbę. Wędrownik, wychodząc w świat, szuka w nim miejsca, w którym może być pomocny dla innych, przez co jest pożyteczny oraz nie zamyka się w swoim środowisku, a stara się otwierać na inne.
Drugie polano symbolizuje to, że wędrownik szuka swojego miejsca w społeczeństwie. Wędrownik nie jest tylko harcerzem, lecz także osobą, która spełnia swoje funkcje w społeczeństwie. Wędrownictwo ma służyć w przygotowaniu do życia w świecie i dążeniu do samorealizacji poza środowiskiem harcerskim.
Trzecie polano jest symbolem samodoskonalenia się przez wędrowników, którzy potrafią dążyć do tego, by być coraz lepszym człowiekiem.
Ognisko, które jest tworzone z wyżej przytoczonych elementów, jest symbolem ciepła, bliskości, więzi, domu, rodziny, wiedzy i energii.
Kolor zielony będący tłem naramiennika oznacza, że to wszystko powinno odbywać się na tle naszego życia harcerskiego.
Podsumowując watra wędrownicza, dla każdego będzie oznaczać coś innego, lecz każdy nawet nie wędrownik powinien dostrzegać jej znaczenie i czerpać z niej inspiracje.
Autor: Jakub Zieliński