Co słychać w październikowym „Czuwaj”?
Pwd. Paulina Szewa przychodzi z odpowiedzią i po raz kolejny dostarcza nam garść nowinek w formie krótkiego przeglądu artykułów z najnowszego numeru tego miesięcznika.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się również z innymi artykułami z cyklu, a tymczasem miłej lektury!
Czuwaj nr 10
Październikowy numer „Czuwaj” obfituje w inspiracje dla instruktorów, koncentrując się na historii i działaniach Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.
Znajdziecie w nim między innymi rozmowę o Światowej Konferencji Skautowej, jej decyzjach i ich znaczeniu dla ZHP. Nie zabrakło tu również praktycznych artykułów o roli lidera, organizacji wydarzeń wędrowniczych oraz współpracy ze szkołami. Dla zainteresowanych działaniami międzynarodowymi przygotowano relacje ze zlotów i wydarzeń skautowych za granicą. Numer zawiera także omówienie „Katalogu identyfikacji wizualnej ZHP” oraz treści nawiązujące do harcerskiego patriotyzmu i tradycji.
Warto sięgnąć po pełne wydanie – każdy znajdzie coś dla siebie!
„Nieważne skąd pochodzisz, ważne co chcesz z nami zrobić”- phm. Ewa Daniłowska hm. Dorota Jeżowska-Olszewska
Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich to najstarszy ruch programowo-metodyczny w ZHP, działający od 33 lat. Inicjatorką powstania wspólnoty była hm. Barbary Bogdańskiej-Pawłowskiej, a sam ruch miał nawiązywać do dziedzictwa i historycznego znaczenia Pól Grunwaldzkich. Drużyny zrzeszone w ruchu realizują zadania związane z tradycjami grunwaldzkimi, takimi jak zdobywanie Tytułu i Odznaki Grunwaldzkiej.
Co roku harcerze spotykają się podczas zlotów na Polach Grunwaldzkich, gdzie integrują się, biorą udział w warsztatach i konkursach, ale wspominają również zmarłych druhów. Wspólnota organizuje także zimowe sejmiki i warsztaty dla instruktorów, wspierając rozwój metodyczny drużyn. Regionalne przedstawicielstwa natomiast koordynują lokalne wydarzenia, takie jak rajdy i biwaki. Ważnym elementem są inicjatywy turystyczne, w tym Grunwaldzka Harcerska Odznaka Turystyczno-Krajoznawcza.
W ruchu dużą rolę odgrywa Rada Młodzieżowa, umożliwiająca młodym liderom wpływ na kierunek podejmowanych działań. Wspólnota łączy harcerskie ideały, historię i współczesne wyzwania, budując patriotyzm i wspólnotę.
„Skautowe podsumowanie”- wywiad prowadziła hm. Halina „Misia” Jankowska
Światowa Konferencja Skautowa w Kairze (sierpień 2024) zgromadziła delegacje z 176 krajów, w tym sześciu przedstawicieli ZHP. Podczas konferencji podjętych zostało wiele kluczowych decyzji. Przyjęto nową dziewięcioletnią strategię WOSM, której celem jest większa dostępność edukacyjna i integracja młodych ludzi. Zatwierdzono raporty z poprzedniego Trienium oraz wzmocniono programy „Safe from Harm” i ochrony zdrowia psychicznego. Podjęto decyzję o przyszłych wydarzeniach, to jest: Światowe Moot 2029 odbędzie się na Tajwanie, a Jamboree 2031 w Hiszpanii. Delegacja ZHP promowała Jamboree 2027 w Polsce, organizując stanowisko promocyjne i spotkania z liderami skautingu. W wyborach do Światowego Komitetu Skautowego wybrano aż pięciu przedstawicieli z Europy. Konferencja wyróżniała się innowacjami, takimi jak „Daily Dialogue” i wydarzeniami w Wielkim Muzeum Kairu. Przyjęto także strategię światowych wydarzeń zwiększającą ich dostępność dla młodzieży. Polski zespół aktywnie uczestniczył w różnorodnych warsztatach i sesjach dyskusyjnych, promując przy tym region Europy Środkowo-Wschodniej. Udział młodych delegatów był szeroko doceniony jako znaczący wkład w rozwój światowego skautingu.
Autor: pwd. Paulina Szewa