W ostatnią sobotę, 15 lipca 2017 r. druhny: Weronika Lange, Maria Dąbrowska i Ewelina Majorkiewicz – które niedawno zamknęły próby przewodnikowskie, zostały w tajemniczych okolicznościach „uprowadzone” i z zawiązanymi oczami dowiezione w miejsce, z którego rozpoczęła się ich droga prowadząca bezpośrednio do Zobowiązania Instruktorskiego.
Zanim dotarły do miejsca, gdzie czekały na nie kapelusze, pełniły rolę przewodniczek dla siebie wzajemnie i wykazały się umiejętnością współpracy.Wszystkie trzy wyraziły wolę złożenia Zobowiązania i wstąpiły w szeregi instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego. Od teraz więc V Szczep i Hufiec ZHP Grudziądz może być dumny z kolejnych przewodniczek w gronie swojej kadry.
Kim jest instruktor?
W ZHP instruktorką może zostać harcerka (wędrowniczka), która ukończyła 16 lat, po złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego; instruktorem może zostać harcerz (wędrownik), który ukończył 16 lat, i posiada przyznany przez właściwego komendanta, na wniosek komisji stopni instruktorskich stopień przewodnika/przewodniczki (pierwszy z 3 stopni instruktorskich), po złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego. Instruktorzy ZHP posiadają stopnie instruktorskie. System stopni instruktorskich, zasady ich zdobywania i wymagania z nimi związane uchwala Rada Naczelna ZHP. Podstawową jednostką organizacyjną dla instruktorów jest krąg instruktorski.
Instruktorzy ZHP mają takie same prawa i obowiązki jak pozostali członkowie organizacji. Ponadto mają prawo do przyjmowania Obietnicy zucha, Przyrzeczenia Harcerskiego i Zobowiązania Instruktorskiego. Obowiązkiem instruktorów jest kierowania się zasadami określonymi w Zobowiązaniu Instruktorskim oraz szczególnej troski o powierzone im dzieci i młodzież, zwłaszcza o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Instruktor_harcerski
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej!