Dlaczego warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a co za tym idzie również harcerski. Drużyny już niedługo zaczną prowadzić akcje naborowe, mające na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do wstąpienia w ich szeregi. My już dzisiaj prezentujemy kilka powodów, dla których warto zapisać dziecko do drużyny harcerskiej.

Do harcerstwa można dołączyć w każdym wieku dzięki działającym w naszej organizacji czterem grupom wiekowym – zuchom, harcerzom, harcerzom starszym i wędrownikom. Podział ten pozwala na dostosowanie programu oraz form pracy dla potrzeb dziecka w danym wieku. Każda metodyka ma swój własny charakter pozwalający na rozwój wiedzy oraz umiejętności młodych ludzi.

Dzięki harcerstwu dziecko zdobywa umiejętności, które będą mu przydatne przez całe życie. Na zbiórce nie nauczy się raczej tabliczki mnożenia, nie dowie się także, że oczy to narząd wzroku, a oka pływają w rosole. Wystarczy jednak kilka zbiórek, a pociecha będzie umiała rozpalić ognisko, spakować plecak na wędrówkę, przyszyć guzik czy znaleźć drogę do celu używając mapy i kompasu. Dowie się, że spóźnialscy zazwyczaj tracą, a praca w grupie się opłaca.

Zapisując dziecko na jakiekolwiek zajęcia pozalekcyjne rozwijamy tylko jedną pasję i towarzyszące jej umiejętności. Harcerstwo pozwala na rozwój wielu talentów. Chyba każdy słyszał o sprawnościach. Te małe kolorowe kółeczka lub trójkąciki znajdujące się na prawym ramieniu munduru nie pojawiają się znikąd. Dziecko może równocześnie rozwijać talent muzyczny, gotować pyszne dania oraz poznawać techniki tworzenia grafiki.

Przyjaciele i przygody

Nie możemy zapomnieć o przyjaźniach na całe życie. Przecież jak napisała J.K. Rowling w książce opowiadającej przygody młodego czarodzieja: „Są takie wydarzenia, które — przeżyte wspólnie — muszą się zakończyć przyjaźnią”, a w harcerstwie z całą pewnością jest wiele takich wydarzeń. Widząc kogoś co najmniej raz tygodniu łatwo jest się z kimś zaprzyjaźnić i czas na zbiórkach, biwakach czy rajdach staje się jeszcze przyjemniejszy.

W harcerstwie przeżywamy przygody, których osoby siedzące przed szklanymi ekranami mogą nam tylko pozazdrościć. Długie wędrówki po lesie, podziwianie życia zwierząt, noce pod namiotem, zapach rosy o świcie, widok cudownych wschodów Słońca, tańce, pląsy, zabawy w gronie przyjaciół, czy trzeba czegoś więcej?

Harcerstwo to przede wszystkim wolontariat. Nikt nie zapłaci dziecku za to, że zaangażuję się w działania drużyny, czy gromady, do której należy. Nikt tez nie płaci drużynowym za to, że prowadzą zbiórki. Kieruje nimi pasja. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, decyzja musi być podjęta przez osobę, która pragnie zasilić szeregi ZHP. Dziecko uczestnicząc w różnych akcjach chłonie wiele wartości i uczy się być dobrym człowiekiem, a to przecież niezwykle ważne.

Patrząc bardziej przyszłościowo, warto pomyśleć jak dobrze działalność harcerska będzie wyglądać w CV. Harcerstwo uczy planowania, sumiennego wypełniania obowiązków, punktualności oraz pracy w grupie. Są to ważne aspekty w większości zawodów. Nasza organizacja posiada duży wybór kursów kształcących przeróżne umiejętności. Od kursów dla liderów grup młodzieżowych 16-21 lat po Akademię Młodych Rzeczników Prasowych. Doświadczona kadra instruktorska, która w harcerstwie ma niemały staż, wspiera kursantów wiedzą oraz doświadczeniem.

Kiedyś nadejdzie czas, że siedząc w wygodnym fotelu z kubkiem gorącego napoju a w głowie będą kłębić się wspomnienia cudownie przeżytych lat. Przed oczami będą piękne ogniska, niezapomniane momenty takie jak obietnica czy przyrzeczenie, a może moment przyjęcia do drużyny? W uszach będą rozbrzmiewać słowa gawęd wypowiedzianych na zbiórkach, czy ogniskach, a w sercu będzie jedno uczucie: szczęście.

Chcesz zapisać dziecko, ale nie wiesz gdzie w okolicy znajduje się jakaś drużyna harcerska lub gromada zuchowa? Nadchodzimy z pomocą! Wystarczy, że napiszesz do nas na Facebooku, a nasz chatbot pomoże Ci znaleźć odpowiednią jednostkę. W zakładce Hufiec – Jednostki znajdziesz listę jednostek działających w Grudziądzu i powiecie, a w razie wątpliwości pomocą służy także druhna Maja Kruczkowska - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.