W dniach 15-17 grudnia 2017 r., w Golubiu-Dobrzyniu odbył się cykliczny biwak Wigilijno-Urodzinowy — w tym roku po raz XX! Jest to zdecydowanie najpopularniejsza impreza wywodząca się z tego hufca, której kolejne edycje zrzeszają coraz to więcej harcerzy i instruktorów praktycznie z całej Polski. Dla mnie było to trzecie WU i na sugestię dh. Niny Lubowieckiej postanowiłem przybliżyć ideę tego oryginalnego biwaku i opisać jak to wyglądało w tym roku.

Właśnie to pytanie zadałam sama sobie, gdy ubierałam mundur na ostatnią odprawę hufca i już po raz czwarty zmieniałam przy nim barwy. Zaczęło mnie wtedy zastanawiać: „Co ja tutaj jeszcze robię? Czy jest tu dla mnie miejsce? Czy mam co od siebie dać innym?”. I wtedy wróciły wspomnienia i wnioski, które wyciągałam po każdym harcerskim wydarzeniu.

Jak realizować wędrownictwo w swoim życiu codziennym?

Będąc wędrownikami, stawiamy przed sobą cele i konsekwentnie je realizujemy. Poznajemy świat, doskonalimy się w różnych dziedzinach, angażujemy się w życie społeczne. Wędrownictwo to droga, którą młody człowiek przebywa przygotowując się do dorosłego życia. Droga, po której stanie się odpowiedzialny, samodzielny i godny zaufania. Jak zacząć? Co robić? Jak to wszystko pogodzić?